Volejbal: čo to je, pravidlá, história a šport v Brazílii

protection click fraud

Volejbal alebo volejbal je a šport hrali v tímoch, ktorých Cieľom je, aby sa lopta dotkla zeme v súperovom priestore., získava bod.

Vo volejbale existujú tri hlavné modality: halový volejbal, volejbal zpláž to je volejbal v sede.

Vo všetkých modalitách je cieľ rovnaký a hracia plocha je rozdelená sieťou, ktorá určuje pole každého tímu.

Zápas vo volejbale môže mať až 5 polčasov, tzv súpravy. V každom sete sa tím, ktorý ako prvý dosiahne 25 bodov, stane víťazom danej časti hry. Víťazom sa stane tím, ktorý vyhrá tri sety.

Volejbal v sede sa riadi bodovacími pravidlami a zostavami sálového volejbalu. Plážový volejbal môže mať až 3 sady. Skóre, ktoré je potrebné dosiahnuť na dokončenie setu, je 21 bodov.

Volejbal sa objavil v roku 1895 v Spojených štátoch, vytvoril ho profesor William G. Morgan, ktorý myslel na šport, ktorý by mohol spôsobiť menej zranení športovcom.

Pravidlá a základy volejbalu

základy volejbalu

Volejbal sa objavil ako dvorný šport, pričom plážový volejbal je variáciou tradičnej modality.

instagram story viewer

V rôznych modalitách, napriek rôznym pravidlám, majú základy rovnaký základ. Sú:

• Odstúpiť: keď hráč za spodnou čiarou hodí loptičku s cieľom prejsť cez sieť a dopadnúť na ihrisko súpera. Je to podanie, ktoré začína hru.
  • Recepcia alebo prihrávka: je to dotyk, ktorý prijme loptu pri podaní súperovho tímu a zabráni jej pádu na ihrisko.
  • prieskum: je pohyb polohovania lopty (po prijatí), aby družstvo mohlo zaútočiť na súpera.
  • Útok: je činnosť spočívajúca v pokuse hodiť loptu do ihriska súpera s cieľom získať bod.
  • Blokovať: pohyb hráčov v blízkosti siete, aby zabránili súperovmu útoku.
  • Obrana: sú pohyby vykonávané na obranu súperovho útoku.

Pravidlá halového volejbalu

Ženy oslavujú po strelení gólu v halovom volejbalovom zápase.

Sálový volejbal hrajú dve družstvá, 6 hráčov v každom tíme. Traja hráči sú umiestnení bližšie k sieti, zatiaľ čo ďalší traja sú ďalej od ihriska.

Každý tím má ďalších šesť rezervných hráčov pre prípad, že by boli potrebné náhrady. Úlohy hráčov na ihrisku môžu byť:

• zdvihák: hráč, ktorý stavia útok, je to ten, kto hádže loptu, aby spoluhráči mohli zasiahnuť a zaútočiť.
  • tipy: je po stranách kurtu. Práve on sa musí brániť a útočiť blízko pri sieti.
  • Naproti: má opačnú pozíciu ako stavač, a preto dostáva tento názov. Je to ten, kto zvyčajne dostáva prihrávku od stavača počas útočného pohybu.
  • Centrálne: zodpovedný za blokovanie útoku súperovho tímu. Túto úlohu zvyčajne dostávajú najvyšší a najagilnejší športovci.
  • Libero: Je to iný hráč ako ostatní, dokonca nosí aj iné farebné tričko ako jeho spoluhráči. Je z veľkej časti zodpovedný za obranu a túto úlohu môže vykonávať len tak, že nesmie útočiť ani robiť bloky.

halový volejbal môže dosiahnuť až 5 sád, tím, ktorý ako prvý vyhrá tri sety, vyhráva. Sety nemajú určený čas a končia, keď jeden z tímov dosiahne bod 25 bodov a má na súperky rozdiel dvoch bodov.

Ak hra pôjde do piateho setu (dorovnanie rozhodujuca prestávka), bude to 15 bodov, pri zachovaní požiadavky dvoch bodov medzi súpermi.

Volejbalové ihrisko musí byť podľa Medzinárodnej volejbalovej federácie 18 metrov dlhé a 9 metrov široké určené na hraciu plochu. Ale musia byť tiež obklopené zboku voľným priestorom 5 m a v zadných líniách 6,5 m.

Výška siete je 2,43 metra v hrách mužov a 2,24 metra v zápasoch žien.. Nad sieťou sú na oboch koncoch 80-centimetrové antény, ktoré určujú oblasť prihrávania lopty.

Volejbal má tiež pohyby, ktoré sú zakázané a ktoré pri vykonaní môžu byť považované za fauly. Sú:

• Jeden rovnaký hráč sa nemôže dotknúť lopty dvakrát za sebou.
  • Po podaní sa družstvo, ktoré prijíma loptu, môže dotknúť lopty iba trikrát, kým zahrá proti družstvu súpera.
  • Tímy nesmie hodiť loptu do siete, nie mimo hraníc.
  • Hráči musia vždy rešpektovať striedanie podaní. Ak po podaní súperovho tímu získa bod, pozícia hráča, ktorý bude podávať, sa zmení v smere hodinových ručičiek.
  • O Doručenie sa musí uskutočniť mimo hraníc súdu, to znamená, že pred úderom do loptičky nemôžete vstúpiť na spodnú čiaru alebo dovnútra ihriska.
  • Bloky môžu vytvárať iba hráči umiestnení vpredu.
  • Hráči umiestnení vzadu môžu útočiť len zo zadnej časti ihriska (nazývaná zóna obrany a príjmu).
  • V čase obrany hráč nemôže prihrať nohu do súperovho ihriska ani sa dotknúť siete.
  • Lopta sa nesmie „nosiť“, teda dlhšie nosiť rukami.

plážový volejbal

Pohľad zhora na ihrisko plážového volejbalu, kde hrajú dvaja muži a dve ženy.

Plážový volejbal hrajú aj dve družstvá, ale 2 hráči na tím. Neexistujú žiadne rezervy, takže ak je hráč vylúčený, tím prehrá set a ak sa hráč zraní a nemôže pokračovať v zápase, tím prehrá hru.

Neexistujú žiadne pevné pozície, hráči preberajú rôzne úlohy a môžu sa voľne pohybovať po svojom ihrisku. Plocha je 16 metrov dlhá a 8 metrov široká, obklopená voľnou plochou medzi 5 a 6 metrami, vzadu aj po stranách.

Nad bokmi sietí sú tiež antény, ktoré určujú oblasť, kadiaľ musí lopta prejsť. Výška siete je rovnaká ako pri ihrisku: 2,43 metra pre mužské tímy a 2,24 metra pre ženské tímy.

Keďže sa hra hrá na piesku a často pod silným slnkom, každých 7 získaných bodov si tímy vymenia plochy na ihrisku s cieľom vyrovnať herné podmienky. Ak zápas dosiahne tretí set, zmena nastane každých 5 bodov.

Hra môže mať až 3 sadya tím, ktorý vyhrá dva sety, sa stane víťazom. Sety nemajú trvanie, končia sa, keď jeden z tímov dosiahne 21 bodov a má pred súpermi dvojbodový náskok. Ak sa hra dostane do tretieho setu, bude to 15 bodov.

Plážový volejbal má tiež svoje priestupky, ktorými môžu byť fauly. Sú:

• Jeden rovnaký hráč nemôže trafiť loptu dvakrát za sebou.
  • Družstvo nemôže zasiahnuť loptu viac ako trikrát, kým ju vhodí do súperovho priestoru.
  • Podanie sa musí uskutočniť mimo hracej plochy, kdekoľvek za koncovou čiarou. To znamená, že športovec nemôže mať nohu vo vnútri oblasti alebo na línii oblasti.
  • Hráč nesmie „nosiť loptu“, čo je typ pohybu, pri ktorom športovec končí loptou.
  • Tímy nie musí hrať loptu cez sieť alebo mimo hranice ihriska hra.
  • Pri zdvíhaní sa lopta nemôže otáčať. Považuje sa to za to, ako keby sa hráč dotkol lopty dvakrát za sebou.
  • Keď hráč podáva, druhý hráč v tíme sa nemôže postaviť tak, aby bránil súperovi vo výhľade.
  • Pri púšťaní lopty v súperovom priestore nesmú mať hráči otvorené prsty. Tento pohyb je povolený len vtedy, ak sú prsty pri sebe a zatvorené.

volejbal v sede

Pohľad zhora na sediace volejbalové ihrisko, šesť hráčov na každej strane a tí na ľavej strane, ktorí sa snažia blokovať loptu.

Volejbal v sede je paralympijský šport. Je to šport prispôsobené pre ľudí so zdravotným postihnutím. Väčšinou ho cvičia športovci, ktorí majú nejaký druh pohybového postihnutia, takže hráči sedia na ihrisku. Oni sú 6 športovcov v každom tíme (plus 6 rezervácií).

Tento šport sa objavil okolo roku 1950 a hoci bol navrhnutý pre ľudí so zdravotným postihnutím, môžu ho hrať aj ľudia bez postihnutia.

Volejbal v sede sa riadi bodovaním a pravidlami počtu setov pre halový volejbal: môže byť až 5 sád; set končí, keď jeden tím vyhrá 25 bodov a má 2-bodový náskok pred súpermi. Ak hra dosiahne piaty set, bude to 15 bodov. Kto vyhrá tri sety, vyhráva.

Ihrisko je 10 metrov dlhé a 6 metrov široké. Výška siete je 1,15 metra v hrách mužov a 1,05 metra v hrách žien. Hlavné pravidlo volejbalu v sede je: hráči sa pri dotyku s loptou musia úplne dotýkať zeme zadkom.

pozri viac o čo sú to paralympiády.

Volejbal v Brazílii

Napriek tomu, že volejbal prišiel do Brazílie pred 50. rokmi a hral sa dokonca v brazílskych školách, od 80. rokov si získal skutočnú popularitu.

Strieborná medaila mužskej reprezentácie na OH 1984 v Los Angeles sa považuje za míľnik pre rast tohto športu v krajine.

Brazílsky volejbalový tím, mužský aj ženský, má svetový význam. Byť skvelým pretekárom a vyhrať už 10 olympijských medailí (5 zlatých: 3 mužské a 2 ženské). Brazília je jedinou krajinou, ktorá súťažila na všetkých olympijských hrách v halovom volejbale.

V plážovom volejbale získal 13 medailí, z toho 3 zlaté (2 za družstvo mužov a 1 za družstvo žien). Vo volejbale v sede má krajina 2 paralympijské medaily, za družstvo žien obe bronzové.

histórie volejbalu

Američan William G. morgan je považovaný za tvorcu volejbalu. V roku 1895 Morgan, ktorý bol profesorom telesnej výchovy, uvažoval o športe ako o menej únavnej alternatíve, ktorá ponúka menšie riziko zranení v dôsledku fyzickej konfrontácie medzi hráčmi.

Okolo roku 1920 sa tento šport začal praktizovať aj vonku, na plážach, ako forma voľného času pre americké obyvateľstvo; sa zrodil plážový volejbal.

Za krátky čas sa volejbal rozšíril do celého sveta a dostal sa aj do ďalších krajín vrátane Brazílie. Medzinárodná volejbalová federácia bola založená v roku 1947 vo Francúzsku a Brazília bola jednou z krajín, ktoré sa podieľali na vytvorení organizácie.

Avšak základom Brazílska volejbalová konfederácia (CBV) sa uskutoční v roku 1954. Prvý juhoamerický volejbalový šampionát sa konal v Riu de Janeiro v roku 1951 a Brazília sa stala veľkým víťazom v mužskej aj ženskej kategórii.

V roku 1962 sa volejbal zaradil do zoznamu olympijských športov a debutoval na olympijských hrách v Tokiu v roku 1964. Brazília bola medzi krajinami, ktoré sa zúčastnili na prvých hrách, ale ruský tím bol prvým olympijským víťazom v tomto športe.

V roku 1980 sa na paralympijských hrách v holandskom Arnheme dostal do zoznamu paralympijských športov volejbal v sede. Až v roku 1996 sa na olympijských hrách v Atlante v Spojených štátoch stal plážový volejbal aj olympijským športom.

Pozrite si tiež, čo to je a ako sa hrá Basketbal to je hádzaná.