14 super dynamiky pre prvý školský deň

protection click fraud

Dynamika je dôležitým nástrojom na zapojenie skupín. Od prvého dňa vyučovania tento druh práce pomáha pri vzájomnom spoznávaní a pri pocite spolupatričnosti.

Niektoré aktivity pre prvý deň triedy môžu pomôcť v tejto chvíli privítania, uznania a stretnutia.

1. Dynamika prezentácie

Je bežné, že prvý deň vyučovacej hodiny je obsadený prezentáciou učiteľov a študentov. Túto prezentáciu je však možné uskutočniť rôznymi spôsobmi.

Okrem triviálnych informácií, ako je meno a predmet, ktoré vyučuje, sa učiteľ môže vzťahovať aj na chute a osobnejšie charakteristiky (piesne, filmy, knihy, cesty, spomienky atď.) a požiadajte študentov, aby to urobili to isté.

Táto dynamika má tendenciu spájať skupinu a vytvárať asociácie s niektorými informáciami, ktoré uľahčujú učenie pre všetkých.

2. Dynamika podobností

Cieľom tejto dynamiky je spoznať kolegov, vnímať vlastnosti, ktoré ich spájajú, a vytvárať empatické a blízke vzťahy.

Za týmto účelom musia byť vytvorené malé skupiny (3 alebo 4 členovia, ktoré sa môžu líšiť podľa veľkosti triedy).

instagram story viewer

Študenti by sa v nich mali navzájom rozprávať a na list by si mali napísať, ktoré charakteristiky sú podobné, a spájať ich.

Kategórie môžu byť bezplatné alebo definované vopred. Obyvateľstvo, v ktorom žijú, hudobný vkus, futbalové kluby, podobnosti v domácnosti, doprava, ktorou sa dostanú do školy, atď., Môžu byť spoločnými bodmi študentov.

Každá skupina predstavuje zoznam podobností s triedou, porovnáva ich s ostatnými skupinami a diskutuje o nich.

3. Brainstorming (brainstorming)

Cieľom tejto dynamiky je rozvíjať medzi účastníkmi počúvanie a rešpekt.

Každý by mal uviesť svoje predstavy o navrhovanej téme. Napríklad činnosti, ktoré sa majú v disciplíne rozvíjať počas celého akademického roka.

Učiteľ musí zabezpečiť, aby mal každý právo vyjadrovať svoje nápady a podporovať spoluprácu a kombináciu nápadov. Všetky nápady musia byť prijaté, aj keď sa zdajú byť nekonzistentné alebo nepraktické.

Kritika môže spôsobiť, že niektorí kolegovia sa budú cítiť trápne a že sa nebudú podieľať na dynamike.

Pri realizácii úlohy musia byť študenti umiestnení do kruhu, aby sa všetci navzájom videli. Každý študent musí uviesť svoj nápad. Aj tí najplachejší by mali mať čas odhaliť svoje návrhy.

Učiteľ musí najskôr nápady zaregistrovať bez kritiky a analýzy. Po skončení expozičného kola skupina skontroluje zoznam nápadov a vyberie, ktoré z nich sú najpraktickejšie.

Zvolené nápady je možné distribuovať v skupinách a každá skupina je zodpovedná za prípravu návrhu na ich realizáciu. V tejto chvíli môžu byť prítomné argumenty, informačné plagáty, plánovanie a ďalšie prvky.

4. Dynamika zmluvy

Pri tomto type dynamiky sa pozornosť zameriava na angažovanosť študentov s pravidlami dobrého spolužitia a dobrého fungovania v triede.

Študenti by mali myslieť na základné pravidlá socializácie a dobrého rozvoja v triede. Odtiaľ sa vypracuje zmluva, ktorú musí podpísať každý a musí ju viesť učiteľ.

V priebehu roka, keď dôjde k problémom alebo konfliktom, môže zmluva slúžiť ako referencia pre kolektívne rozhodovanie.

5. Dynamika výsluchu

Táto dynamika umožňuje integráciu triedy a rozvoj schopnosti pripravovať otázky a odpovede.

Týmto spôsobom budú všetkých študentov „vypočúvaní“ spolužiaci a ich odpovede na otázky nebudú obsahovať slová: áno, č a prečo.

Každý študent môže položiť otázku a pokúsiť sa prinútiť respondenta, aby hovoril zakázané slová. Ak respondent povie „áno, nie alebo prečo“, môže zaplatiť nejaký darček a uvoľniť miesto pre ďalší.

6. Dynamika balónov

Cieľom tejto dynamiky je uvedomiť si, že niektoré úlohy sú omnoho ľahšie pri spoločnom vykonávaní, ako aj podporiť vytvorenie prostredia pre spoluprácu medzi účastníkmi.

Študenti môžu byť usporiadaní v stoji na kolieskach. Každý študent musí dostať balón na párty, nafúknuť ho a priviazať (uviazať uzol).

Neskôr je požiadaný, aby vypustil balón a udržal ho vo vzduchu, čo je úloha, ktorá sa robí veľmi ľahko.

Niektorých študentov postupne zbavuje úlohy držať balóny vo vzduchu a preťažovať tie, ktoré zostávajú. S každým stiahnutým študentom je to čoraz ťažšie, až kým nebude pre tých, ktorí zostali, nemožné udržať toľko lôpt vo vzduchu.

Od študentov sa žiada, aby premýšľali nad lekciami, ktoré priniesla dynamika vo vzťahu k ich životu a každodennému životu v triede.

7. Dynamika riešenia problémov

Táto dynamika sa snaží rozvíjať empatiu, solidaritu a vytvárať podporné siete v rámci skupín.

Od každého študenta sa žiada, aby bez toho, aby sa identifikoval, napísal na kúsok papiera problémy, ktoré by chceli, aby boli vyriešené.

Príspevky obsahujúce rôzne problémy by sa mali zložiť a vložiť do krabice. Každý študent by mal ísť do krabice, prečítať triede problém a kolektívne myslieť na možnú stratégiu jeho riešenia.

Učiteľ pôsobí ako sprostredkovateľ úlohy, núti členov triedy, aby si vymieňali názory a uvažovali o najlepších stratégiách riešenia problémov.

8. Dynamika kolektívnej histórie

Dynamika kolektívnej histórie má za cieľ stimulovať tvorivosť a navyše zjednotiť skupinu prostredníctvom spoločnej výroby.

Učiteľ vystupuje ako pomocník, môže dať tému alebo dokonca začať príbeh. Odtiaľ každý študent pridá časť do deja podľa vyššie uvedeného.

V závislosti od záujmu skupiny môže byť tento príbeh zaznamenaný (zvukový alebo obrazový) pre ďalšie použitie v inej aktivite.

9. Dynamika kúzelných kobercov

Cieľom dynamiky je podporiť skupinovú prácu a konať kolektívne.

K tomu sú potrebné kúsky koberca alebo lepenky. Každá skupina dostane dve „magické podložky“, aby sa jej členovia mohli na jednu z nich postaviť.

Úloha spočíva v prechode cez miestnosť alebo vymedzený priestor bez toho, aby niektorý z členov stúpil na podlahu.

Každá skupina musí vypracovať svoju stratégiu na dokončenie úlohy, ktorá spočíva v presune členov z jednej podložky (plnej) na ďalšiu (prázdnu).

10. Dynamika zvierat

Táto dynamika sa zameriava na precvičovanie prejavu a sebapochopenia. Podľa veku účastníkov možno stimulovať väčšiu mieru fantázie a abstrakcie.

Každý študent si teda musí vybrať zviera, ktoré ho najlepšie reprezentuje, a odtiaľ vypracovať kresbu alebo malý text, ktorý demonštruje tento vzťah.

Produkcia musí byť predložená triede a kolektívne prediskutovaná. Každý študent môže povedať svoj názor a zamyslieť sa nad problémami, ktoré vyvstávajú.

11. Dynamika spoločného dizajnu

Dynamika spoločného dizajnu sa snaží rozvíjať skupinovú prácu a spoluprácu medzi študentmi.

Pre jeho vývoj je potrebný materiál na kreslenie alebo maľovanie (krabica s farebnými ceruzkami, fixky, pastelky alebo gvašová farba). Tento materiál je rozdelený a rozdelený medzi ľudí v skupinách.

Každý študent je zodpovedný za farbu a môže ju používať iba on. V práci musia byť prítomné všetky farby.

Téma dizajnu môže byť bezplatná alebo vopred stanovená. Na konci sa každý podelí o svoje dojmy zo zážitku.

12. Dynamika veže

Dynamika veže si kladie za cieľ pracovať s kreativitou a logickým uvažovaním.

To si vyžaduje šrot, použité plachty, povrázky a lepidlo. Materiál musí byť distribuovaný medzi skupiny a každá skupina bude zodpovedná za stavbu veže.

Niektorí študenti môžu byť zodpovední za vytvorenie hodnotiacej komisie, ktorá posúdi rôzne položky a určí víťaznú skupinu.

Možno hodnotiť tieto kategórie: výška, stabilita, estetika a účasť všetkých členov skupiny na vykonávaní úlohy.

13. Dynamika mémov

Mémy sú obrázky, ktoré sa na sociálnych sieťach často používajú na vtipné sprostredkovanie myšlienky.

Cieľom tejto dynamiky je preto stimulovať tvorivosť a komunikačné schopnosti a rozvíjať v triede zmysel pre komunitu.

K tomu je potrebné, aby učiteľ distribuoval sériu týchto obrázkov, ktoré sa dajú ľahko nájsť na internete.

Je na študentoch, aby obrázky doplnili vetami, ktoré im v tomto novom kontexte dajú zmysel a zmysel.

14. Dynamika ľudského uzla

Táto dynamika navrhuje integráciu a rozvoj pocitu príslušnosti k skupine.

Za týmto účelom sú študenti usporiadaní do kruhu a musia sa držať za ruky, ako v kruhu. Každý študent musí zaznamenať, kto dal ľavú a pravú ruku.

Odtiaľ môžu uvoľniť ruky a voľne chodiť. Po niekoľkých minútach ich učiteľ požiada, aby sa na začiatku aktivity (ľavá a pravá ruka) vrátili k držaniu za ruky s rovnakými ľuďmi.

Výzvou je vrátiť sa do pôvodnej polohy bez toho, aby ste uvoľnili ruky a rozviazali ľudský uzol.

Máte záujem? Pozri tiež:

  • 15 populárnych hier, ktoré učia a deti milujú
  • Kooperatívne hry: čo to je a 10 príkladov, ktoré môžete teraz použiť
  • Telesná výchova
  • plán vzdialenej lekcie
Teachs.ru
Detská práca vo svete: príčiny a následky

Detská práca vo svete: príčiny a následky

Detská práca je forma práce, ktorá zahŕňa zneužívanie pracovných síl deťmi a dospievajúcimi. Okre...

read more

Storočná vojna

Storočná vojna bola to dlhá a prerušená vojna medzi Anglicko a Francúzsko, ktorá sa uskutočnila v...

read more
Románske umenie: maľba, sochárstvo a architektúra

Románske umenie: maľba, sochárstvo a architektúra

THE Románske umenie odkazuje na štýl, ktorý sa objavil počas stredoveku, presnejšie vo vrcholnom ...

read more
instagram viewer