7. lipnja – Nacionalni dan slobode medija

protection click fraud

Upoznajte Yaru! Umjetna inteligencija Brasil Escola! Ispravlja eseje u Enem standardu i odgovara na pitanja o različitim disciplinama brzo i besplatno!

O Nacionalni dan slobode medija je datum koji se u Brazilu obilježava 7. lipnja, s ciljem slavljenja važnosti slobode izražavanja za našem društvu, osim što je vrijeme za borbu protiv cenzure i osuđivanje problema s kojima se novinari suočavaju u Brazil.

Ovaj spomendan obilježava se 7. lipnja jer je na taj dan objavljen manifest protiv cenzure Vojne diktature koji je 1977. godine potpisalo gotovo tri tisuće novinara. Brazilski datum ne slavi se na isti dan kao međunarodna komemoracija, koja se održala 3. svibnja.

Pročitajte također: Uostalom, što je cenzura?

Teme ovog članka

 • 1 - Sažetak Nacionalnog dana slobode medija
 • 2 - Zašto slaviti Nacionalni dan slobode medija?
 • 3 - Porijeklo Nacionalnog dana slobode medija
 • 4 - Koncept slobode tiska
 • 5 - Problemi s kojima se susreću mediji u Brazilu

Sažetak Nacionalnog dana slobode medija

 • Nacionalni dan slobode medija obilježava se u Brazilu 7. lipnja.

 • instagram story viewer
 • Ovaj komemorativni datum ima za cilj proslaviti važnost slobode tiska u našem društvu.

 • Osim toga, ovaj je dan vrijeme za borbu protiv cenzure i osuđivanje problema s kojima se susreće novinarstvo u Brazilu.

 • Izbor 7. lipnja povezan je s manifestom novinara protiv cenzure tijekom vojne diktature.

 • Postoji Svjetski dan slobode medija, ali ovaj se obilježava 3. svibnja.

Zašto slaviti Nacionalni dan slobode medija?

Svake godine u našoj zemlji obilježava se Nacionalni dan slobode medija, a za to je predviđen 7. lipnja. Ovo je spomendan koji ima veliku važnost za ojačati važnost slobode tiska u izgradnji našeg društva. To je zato što se demokracija ne može izgraditi bez ovog temeljnog prava.

Važnost slobode tiska uglavnom se pokazuje zato što je u novijoj brazilskoj povijesti naše društvo već svjedočilo zlima uzrokovanim cenzurom. Stoga je to datum na koji se također nastoji boriti protiv cenzure, prisjećajući se užasa izazvanih oduzimanjem prava na slobodu tiska.

Ovaj spomendan je također a dobro vrijeme za borbu protiv nasilja nad novinarima — ozbiljan problem na nacionalnoj razini. To je zato što je Brazil jedna od zemalja koje najviše čine nasilje nad novinarima, uključujući fizičku i verbalnu agresiju, zastrašivanje, sudski progon itd.

Stoga je to temeljni datum, jer naglašava važnost slobode izražavanja, podsjeća na užase cenzure i osuđuje probleme s kojima se suočava novinarska klasa u našoj zemlji. Brazilska proslava ne podudara se s međunarodnom, koju su ustanovili Ujedinjeni narodi i koja se slavi 3. svibnja.

Nemoj sada stati... Ima još nakon publiciteta ;)

Porijeklo Nacionalnog dana slobode medija

Nacionalni dan slobode medija ustanovljen je kao vrijeme borbe za obranu novinarstva i slobode. Izbor od datum je povezan s događajem koji se zbio za vrijeme vojne diktature. Ovu diktaturu, koja je trajala od 1964. do 1985. godine, obilježili su nesloboda, represija, cenzura i tortura.

Krajem 1970-ih brazilsko društvo počelo je dizati glas protiv diktature u zahtjevima za demokratizacijom zemlje. Jedna takva skupina bili su novinari. IGodine 1977. oko tri tisuće novinara potpisalo je manifest kojim su zahtijevali ukidanje cenzure i demokratsko otvaranje Brazila.

Izbor datuma na koji obilježavamo Nacionalni dan slobode tiska vezan je za ovaj manifest, budući da je objavljen 7. lipnja 1977. godine. Stoga, kao posvetu ovom događaju, obilježavamo 7. lipnja.

Pročitajte također: Demokratska pravna država — kada se moć države podređuje pravima građana

Koncept slobode tiska

Sloboda tiska jedno je od najosnovnijih prava koje postoji u brazilskom društvu i može se definirati kao pravo da cijelo stanovništvo ima izravan pristup informacijama, ne biti uskraćen ni za što. Osim toga, novinar također ima jamstvo pristupa informacijama, može ih prenijeti bilo kojim sredstvom komunikacije, a da za to ne trpi nikakvu odmazdu.

Pravo na slobodu tiska usko je povezano sa slobodom izražavanja, dva temeljna prava u jednom. demokratski režim. Sa slobodom tiska, stanovništvo ima pristup vijestima i može formirati svoje mišljenje na temelju procesa izgradnje društva. Ovo pravo mora jamčiti država. Da biste saznali više o slobodi tiska, kliknite ovdje.

Problemi s kojima se susreću mediji u Brazilu

Ovaj spomendan, osim što je vrijeme borbe protiv cenzure, služi i za osudu problema s kojima se susreću novinari u Brazilu, a oni nisu malobrojni. Ovo zato što Brazil je jedan od zemljama nasilja u svijetu nad novinarima.

Među problemima s kojima se suočava klasa novinara su:

 • fizičko nasilje koje trpe dok obavljaju svoj posao;

 • verbalno zlostavljanje i zastrašivanje;

 • uznemiravanje na sudu;

 • financijski problemi s kojima se suočavaju brazilske novine;

 • širenje lažnih vijesti, čime se postavljaju prepreke prihvaćanju novinarskog rada.

Situacija Brazila po ovom pitanju lakše je uočljiva kroz godišnju rang listu Reporteri bez granica, nevladina organizacija koja prati slobodu tiska u 180. zemljama. Na ovoj ljestvici Brazil 2023. godine zauzima 92. mjesto.

Izvori

Ustav Federativne Republike Brazil. Brasília: Savezni senat, 2016.

LEYSER, Maria Fatima Vaquero Ramalho. Pravo na slobodu tiska. Dostupno u: http://www.mpsp.mp.br/portal/page/portal/documentacao_e_divulgacao/doc_publicacao_divulgacao/doc_gra_doutrina_civel/civel%2032.pdf.

Opća deklaracija o ljudskim pravima. Dostupno u: https://www.ohchr.org/sites/default/files/UDHR/Documents/UDHR_Translations/por.pdf.

Sud pravde saveznog okruga i teritorija. Sloboda tiska protiv slobode izražavanja. Dostupno u: https://www.tjdft.jus.br/institucional/imprensa/campanhas-e-produtos/direito-facil/edicao-semanal/liberdade-de-imprensa-x-liberdade-de-expressao.

Martinelli, Gustavo. Granice i obveze slobode tiska.Dostupno u: https://www.aurum.com.br/blog/liberdade-de-imprensa/.

Alves, Isabella. Koliko je sloboda tiska važna za demokraciju? Dostupno u: https://www.politize.com.br/importancia-da-liberdade-de-imprensa-para-a-democracia/.

Mello, Celso. Temeljna važnost slobode tiska. Dostupno u: https://direito.usp.br/noticia/e1b52f3319a8-a-importancia-fundamental-da-liberdade-de-imprensa.

Reporteri bez granica.Svjetska ljestvica slobode medija 2023: Opasnosti industrije lažnog sadržaja. Dostupno u: https://rsf.org/pt-br/ranking-mundial-de-liberdade-de-imprensa-2023-os-perigos-da-ind%C3%Bastria-de-conte%C3%Bados-falsos? data_type=općenito&godina=2023.

MIR Walmaro. Analiza | Nacionalni dan slobode medija dan je borbe protiv cenzure. Dostupno u: https://www.brasildefato.com.br/2022/06/07/analise-dia-nacional-da-liberdade-de-imprensa-e-uma-data-de-luta-contra-a-censura

G1. Na Nacionalni dan slobode medija, akcija u obranu profesionalnog novinarstva. Dostupno u: https://g1.globo.com/economia/midia-e-marketing/noticia/2022/06/07/no-dia-nacional-da-liberdade-de-imprensa-uma-acao-em-defesa-do-jornalismo-profissional.ghtml

Autor Daniel Neves Silva
Profesor povijesti

Želite li ovaj tekst citirati u školskom ili akademskom radu? Izgled:

SILVA, Daniel Neves. "7. lipnja – Nacionalni dan slobode medija"; Brazilska škola. Dostupno u: https://brasilescola.uol.com.br/datas-comemorativas/7-de-junho-dia-nacional-da-liberdade-de-imprensa.htm. Pristupljeno 25. svibnja 2023.

Upoznajte priču iza nastanka Dana novinara i glavne dužnosti ovog profesionalca!

Kliknite ovdje kako biste saznali više o Općoj deklaraciji o ljudskim pravima, bitnom dokumentu za jamčenje temeljnih ljudskih prava.

Kliknite ovdje da biste saznali što su ljudska prava i koja je priča iza Opće deklaracije o ljudskim pravima.

Kliknite i pristupite ovom tekstu kako biste saznali nešto više o Vojnoj diktaturi, diktatorskom razdoblju naše republičke povijesti koje je trajalo 21 godinu.

Saznajte što je demokratska vladavina prava, kada i zašto je začeta, kako funkcionira te koja je razlika između ove vrste države i vladavine prava.

Pristupite poveznici da biste razumjeli što je sloboda tiska. Shvatite važnost ovog prava i pogledajte situaciju u Brazilu po pitanju slobode tiska.

Teachs.ru
Narkolepsija: što je to, simptomi, dijagnoza

Narkolepsija: što je to, simptomi, dijagnoza

narkolepsija To je neizlječivo kliničko stanje čiji su glavni simptomi prekomjerna dnevna pospano...

read more
Svjetski dan pretilosti: razumjeti glavne aspekte bolesti

Svjetski dan pretilosti: razumjeti glavne aspekte bolesti

O svjetski dan pretilosti održava se ove subote, 4. ožujka.Datum je odredila Svjetska zdravstvena...

read more
RMS Titanic: stvarna povijest broda, zabavne činjenice

RMS Titanic: stvarna povijest broda, zabavne činjenice

RMS Titanik bio je jedan od najvećih i najluksuznijih putničkih brodova svog vremena. Titanic, ka...

read more
instagram viewer