Verbin enable konjugaatio

Katso habilitar-verbin kaikkien verbimuotojen konjugaatio.

Gerund: mahdollistaa

Verbin tyyppi: tavallinen

Mennyt partisiippi: pystyy

Infinitiivi: ota käyttöön

Verbin transitiivisuus: suora transitiivinen

Tavuerottelu: ha-bi-li-tar

Verbin enable konjugaatio indikatiivisessa tunnelmassa:

Verbi jännittynyt Konjugaatio
Lahja Otan käyttöön
otat käyttöön
hän mahdollistaa
otamme käyttöön
otat käyttöön
ne mahdollistavat
Epätäydellinen mennyt aikamuoto otin käyttöön
olet ottanut käyttöön
hän otti käyttöön
otimme käyttöön
otat käyttöön
ne otettiin käyttöön
Pluskvamperfekti otin käyttöön
olet ottanut käyttöön
hän otti käyttöön
otamme käyttöön
olet ottanut käyttöön
ne otettiin käyttöön
Mennyt täydellinen aikamuoto Olin ottanut käyttöön
olit ottanut käyttöön
hän oli ottanut käyttöön
olimme ottaneet käyttöön
olit ottanut käyttöön
he olivat ottaneet käyttöön
Nykyajan tulevaisuus Otan käyttöön
otat käyttöön
hän ottaa käyttöön
otamme käyttöön
otat käyttöön
ne mahdollistavat
Menneen ajan tulevaisuus ottaisin käyttöön
otat käyttöön
hän mahdollistaisi
mahdollistaisimme
otat käyttöön
ne mahdollistaisivat

Verbin enable konjugaatio subjunktiivitilassa:

Verbi jännittynyt Konjugaatio
Lahja jonka otan käyttöön
jonka otat käyttöön
jonka hän mahdollistaa
jonka otamme käyttöön
jonka otat käyttöön
että ne mahdollistavat
Epätäydellinen mennyt aikamuoto jos otan käyttöön
jos olet ottanut käyttöön
jos hän on ottanut käyttöön
jos otamme käyttöön
jos olet ottanut käyttöön
jos ne ovat käytössä
Tulevaisuus kun otan käyttöön
kun otat käyttöön
kun hän mahdollistaa
kun otamme käyttöön
kun otat käyttöön
kun ne mahdollistavat

Verbin enable konjugaatio imperatiivisessa tunnelmassa:

Verbi jännittynyt Konjugaatio
Myöntävä pakollinen

--

mahdollistaa sinut
mahdollistaa hänet
anna meidän ottaa käyttöön
mahdollistaa sinut
ottaa ne käyttöön

Negatiivinen pakko

--

älä ota käyttöön
älä ota häntä käyttöön
älkäämme ottako käyttöön
Älä salli
älä ota niitä käyttöön

Verbin enable taivutus henkilökohtaisessa infinitiivissä:

Verbi jännittynyt Konjugaatio
Henkilökohtainen infinitiivi sen mahdollistamisesta
sen mahdollistamisesta
mahdollistaakseen hänet
mahdollistanut meille
sen mahdollistamisesta
niiden mahdollistamisesta

Lähde: Brasilian koulu - https://brasilescola.uol.com.br/gramatica/conjugacao-do-verbo-habilitar.htm

Brasilialainen yliopisto luo pelin, joka auttaa hoitamaan Parkinsonin tautia

Brasilialainen yliopisto luo pelin, joka auttaa hoitamaan Parkinsonin tautia

O Parkinsonin tauti Se on rappeuttava neurologinen häiriö, joka vaikuttaa suoraan potilaan motori...

read more

Kotitekoinen Dulce de Leche: Opi valmistamaan se maitojauheesta

Joskus tulee halu syödä makea lounaan jälkeen, eikö niin? Mitä jos oppisit tekemään tämän dulce d...

read more

Mausteinen Netflix-elokuva, jota pidetään parempana kuin 365 DNI

Elokuvassa, televisiossa ja suoratoistossa on useita teoksia, jotka käsittelevät ihmisen seksuaal...

read more