Applications of a 1st Degree Function

Example 1
A person will choose a health plan between two options: A and B.
Plan conditions:
Plan A: charges a fixed monthly amount of R$140.00 and R$20.00 per appointment within a certain period.
Plan B: charges a fixed monthly amount of R$110.00 and R$25.00 per appointment within a certain period.
We have that the total expense of each plan is given as a function of the number of appointments x within the pre-established period.
Let's determine:
a) The function corresponding to each plane.
b) In which situation plan A is more economical; plan B is more economical; the two are equivalent.
a) Plan A: f (x) = 20x + 140
Plan B: g (x) = 25x + 110
b) For plan A to be more economical:
g (x) > f (x)
25x + 110 > 20x + 140
25x - 20x > 140 - 110
5x > 30
x > 30/5
x > 6
For Plan B to be more economical:
g(x) < f(x)
25x + 110 < 20x + 140
25x – 20x < 140 – 110
5x < 30
x < 30/5
x < 6
For them to be equivalent:
g(x) = f(x)
25x + 110 = 20x + 140
25x - 20x = 140 - 110
5x = 30
x = 30/5
x = 6
The most economical plan will be:
Plan A = when the number of consultations is greater than 6.


Plan B = when the number of consultations is less than 6.
The two plans will be equivalent when the number of queries is equal to 6.
Example 2
In the production of parts, a factory has a fixed cost of R$16.00 plus a variable cost of R$1.50 per unit produced. Where x is the number of unit parts produced, determine:
a) The law of function that provides the cost of producing x pieces;
b) Calculate the production cost of 400 pieces.
Answers
a) f (x) = 1.5x + 16
b) f (x) = 1.5x + 16
f (400) = 1.5*400 + 16
f (400) = 600 + 16
f (400) = 616
The cost to produce 400 pieces will be R$ 616.00.
Example 3
A taxi driver charges R$4.50 with a fare plus R$0.90 per kilometer traveled. Knowing that the price to pay is given as a function of the number of kilometers traveled, calculate the price to be paid for a race in which 22 kilometers were covered?
f (x) = 0.9x + 4.5
f(22) = 0.9*22 + 4.5
f(22) = 19.8 + 4.5
f(22) = 24.3
The price to pay for a race that covered 22 kilometers is R$ 24.30.

by Mark Noah
Graduated in Mathematics
Brazil School Team

Source: Brazil School - https://brasilescola.uol.com.br/matematica/aplicacoes-uma-funcao-1-grau.htm

Challenge: Can you move two matchsticks to fix the equation?

Challenge: Can you move two matchsticks to fix the equation?

Do you consider yourself a good person? logical reasoning? So, test your skill through this match...

read more
The 10 most economical SUV models for you to buy

The 10 most economical SUV models for you to buy

When buying a car, the driver should analyze which model he likes the most. And if sporty styles ...

read more

Important tips when renting a property

The moment of buying a property is an important milestone in the lives of countless families who ...

read more